Saunan poikkeuskäytännöt ja yleiset ohjeet käyttäytymiseen saunatiloissa

SAUNAN POIKKEUSKÄYTÄNNÖT

  • Saunatiloihin päästetään maksimissaan 50 henkilöä kerrallaan. Kävijämäärätilannetta voi tiedustella puhelimitse numerosta 03 2614371
  • Pukuhuoneisiin enimmillään 10 henkilöä kerrallaan
  • Saunomisaika on noin 1,5 tuntia
  • Saunojen lauteisiin on merkitty turvavälisuosituksen mukaiset istumapaikat
  • Riskiryhmiin kuuluvien käymistä Rauhaniemessä ei suositella

YLEISET OHJEET KÄYTTÄYTYMISEEN SAUNATILOISSA

  • Pysy kotona, jos olet karanteenissa, tunnet olosi vähänkään kipeäksi, tai olet toipilas
  • Pidä 1-2 metrin turvaväli muihin
  • Muista hyvä käsi- ja yskimishygienia: Kädet kannattaa pestä erityisesti tiloihin saapuessa, WC-käynnin jälkeen tai kun olet niistänyt, yskinyt tai aivastanut. Käytä alkoholipohjaista käsihuuhdetta, jos et voi pestä käsiäsi. Yski ja aivasta kertakäyttöiseen nenäliinaan ja laita nenäliina heti roskiin.
  • Ohjaa myös lapsiasi oikeanlaiseen hygieniakäyttäytymiseen.

EXCEPTIONAL SAFETY RULES AT RAUHANIEMI SAUNA

• Only 50 persons are allowed in the sauna at a time. Current number of visitors can be inquired by calling 03 2614371
• Only 10 persons are allowed in the dressing rooms at once
• Sauna time is limited to 1,5 hours
• Sauna benches are marked with sitting spots following the safe distance recommendations
• People that are in the risk groups are not recommended to visit the Rauhaniemi sauna


COMMON SAFETY INSTRUCTIONS AT RAUHANIEMI SAUNA

• Stay home if you are feeling ill, if you are recovering from a disease, or if you are quarantined
• Keep 1-2 meter distance to others
• Remember good handwashing and coughing hygiene: Wash your hands when you arrive at the sauna, after you use the toilet, or when you have sneezed or coughed.Use alcohol-based hand sanitizer if you can’t wash your hands. Use disposable hand towels and tissues, and throw them in the trash after usage.• Also guide your kids with proper behavior and hygiene guidelines.

Rauhaniemen sauna aukeaa 1.6.2020

Rauhaniemen sauna aukeaa jälleen maanantaina 1.6.2020 klo 15.00 pitkän kahden ja puolen kuukauden tauon jälkeen.

Tarkemmat ohjeet saunojille julkaistaan lähipäivien aikana.

Sauna suljettu ma 16.3.2020 lähtien koronaepidemian vuoksi

Rauhaniemen sauna on vielä avoinna sunnuntaina 15.3.2020 normaalisti klo 20 saakka, mutta suljettu maanantaista 16.3.2020 lähtien toistaiseksi koronatilanteen vuoksi.

Tiedote 15.2.2020:

Rauhaniemen sauna on suljettu 16.3.2020 alkaen toistaiseksi. Viranomaisten suosituksesta koronavirusepidemian johdosta Rauhaniemen sauna on suljettu 16.3.2020 toistaiseksi. Tiedotamme asiaan liittyen kotisivuilla.

Tampereen TaTU hallitus

Due to Coronavirus epidemic the sauna is closed until further notice. We will inform on the homepages of Rauhaniemi in due course of any changes to the situation.

Saunat lämpiävät taas!

Molemmat saunat lämpiävät taas Rauhaniemessä ja ovat avoinna normaalien aukioloaikojen mukaisesti, tänään tiistaina 7.1.2020 klo 15-20.30!

Pahoittelut vielä kaikille Loppiaisena mahdollisesti turhan saunareissun tehneille! Tämä oli miesmuistiin ensimmäinen kerta, kun Rauhaniemen kansankylpylä oli koko päivän kokonaan suljettuna ja molemmat saunat olivat epäkunnossa samanaikaisesti.

Joulunajan aukioloajat 2019

joululyhdyt

Rauhaniemen sauna on auki seuraavasti joulunaikaan

Joulu 2019 - Uusivuosi 2020
Jouluaatto (ti)24.12.11.00-16.00
Joulupäivä (ke)25.12.11.00-17.00
Tapaninpäivä (to)26.12.13.00-20.00
Uudenvuodenaatto (ti)31.12.15.00-20.30
Uudenvuoden yösauna 31.12.23.00-01.00
Uudenvuodenpäivä (ke)1.1.13.00-20.00
Loppiainen (ma)6.1.13.00-20.00

Hyviä juhlapyhiä toivottaa!

TaTU Tampere ja Rauhaniemitoimikunta