Sauna suljettu ma 16.3.2020 lähtien koronaepidemian vuoksi

Rauhaniemen sauna on vielä avoinna sunnuntaina 15.3.2020 normaalisti klo 20 saakka, mutta suljettu maanantaista 16.3.2020 lähtien toistaiseksi koronatilanteen vuoksi.

Tiedote 15.2.2020:

Rauhaniemen sauna on suljettu 16.3.2020 alkaen toistaiseksi. Viranomaisten suosituksesta koronavirusepidemian johdosta Rauhaniemen sauna on suljettu 16.3.2020 toistaiseksi. Tiedotamme asiaan liittyen kotisivuilla.

Tampereen TaTU hallitus

Due to Coronavirus epidemic the sauna is closed until further notice. We will inform on the homepages of Rauhaniemi in due course of any changes to the situation.

Saunat lämpiävät taas!

Molemmat saunat lämpiävät taas Rauhaniemessä ja ovat avoinna normaalien aukioloaikojen mukaisesti, tänään tiistaina 7.1.2020 klo 15-20.30!

Pahoittelut vielä kaikille Loppiaisena mahdollisesti turhan saunareissun tehneille! Tämä oli miesmuistiin ensimmäinen kerta, kun Rauhaniemen kansankylpylä oli koko päivän kokonaan suljettuna ja molemmat saunat olivat epäkunnossa samanaikaisesti.

Joulunajan aukioloajat 2019

joululyhdyt

Rauhaniemen sauna on auki seuraavasti joulunaikaan

Joulu 2019 - Uusivuosi 2020
Jouluaatto (ti)24.12.11.00-16.00
Joulupäivä (ke)25.12.11.00-17.00
Tapaninpäivä (to)26.12.13.00-20.00
Uudenvuodenaatto (ti)31.12.15.00-20.30
Uudenvuoden yösauna 31.12.23.00-01.00
Uudenvuodenpäivä (ke)1.1.13.00-20.00
Loppiainen (ma)6.1.13.00-20.00

Hyviä juhlapyhiä toivottaa!

TaTU Tampere ja Rauhaniemitoimikunta

Saunojen lauteiden uusiminen lokakuussa 2019

Rauhaniemen molempien saunojen lauteet uusitaan lokakuun aikana seuraavan aikataulun mukaisesti:

  • Pieni sauna on poissa käytöstä 3.10. – 4.10.2019 (torstai-perjantai)
  • Iso sauna on poissa käytöstä 7.10. – 8.10.2019 (maanantai-tiistai)

Suihkutilat ovat käytössä normaalisti koko ajan.

ison_saunan_remonttiPahoittelemme remonteista mahdollisesti aiheutuvaa haittaa.

TaTU Tampere & Rauhaniemitoimikunta

YLE Saunapäivän la 27.7 poikkeuksellinen aukioloaika Rauhaniemessä klo 9-14 yksityistilaisuuden vuoksi

Lauantaina 27.7. Rauhaniemen sauna on poikkeuksellisesti avoinna vain klo 9-14 ja myöhemmin klo 14-02 Rauhaniemen saunat ja kalliorantojen puoleinen alue ovat TaTU Tampereen 100-vuotisjuhlien vuoksi yksityiskäytössä. Lasten uimaranta ja kesäkioski ovat normaaliin tapaan asiakkaiden käytössä koko päivän.

Pahoittelemme asiakkaillemme mahdollisesti aiheutuvaa harmia.

Lauantaina 27.7.2019 on YLEn ensi kertaa järjestämä valtakunnallinen saunapäivä, jonka päätapahtuma on Tampereella Ratinanniemessä klo 14-22. Voit lukea lisää YLE Saunapäivän ohjelmasta verkkosivuilta https://yle.fi/aihe/saunapaiva ja https://eventstampere.fi/ajankohtaiset/tampereen-saunapaiva/ sekä facebook-tapahtumasta https://www.facebook.com/events/1058460624350318/